Po týdnu vám přinášíme druhé vydaní naší nové rubriky Pondělník Světa průmyslu (premiérové vydání si můžete přečíst zde), ve které si shrnujeme ty nejdůležitější události z domova i zahraničí, jež by čtenářům našeho webu neměly ujít. Jaké zprávy hýbaly českým internetem v minulém týdnu?
Češi vzali energetické úspory vážně, spotřeba plynu do konce srpna klesla meziročně téměř o pětinu
I bez ruského plynu se aktuálně daří plnit zásobníky, které jsou naplněné z téměř 90 % a je pokrytá spotřeba českých domácností, řekl v pondělí novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Spotřeba této komodity v ČR klesla za prvních 9 měsíců roku o 18 %. V září pak spotřeba plynu meziročně poklesla dokonce o 28 %. O tom, že se úspory na energiích skutečně vyplatí, vypovídá i krok Pražské energetiky, která dá slevu zákazníkům, kteří letos v zimě v meziročním srovnání sníží spotřebu elektřiny.
Mezitím roste rozdíl mezi cenami benzínu a nafty na čerpacích stanicích. Začátkem týdne byl benzín nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v průměru stál 37,56 koruny za litr, zlevňovala také nafta. Její průměrná cena 43,01 koruny za litr je nejnižší za posledních pět týdnů. Podle hlavního ekonomika Trinity Bank Lukáše Kovandy se však nebývale rozevírají nůžky mezi cenami benzinu a nafty. „Rozdíl přesahuje 5,40 koruny na litr, což představuje historicky zcela mimořádné rozpětí. Důvodem je blížící se zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů.“
Čeká nás zdražení piva
Budějovický Budvar zdraží od začátku listopadu pivo na českém trhu v průměru o deset procent. Půllitr piva zdraží až o 2 koruny. Hlavní příčina je asi všem známá – rostoucí ceny energií, za které platí pivovar téměř trojnásobek oproti loňsku. Došlo však také ke zdražení nezbytných surovin pro výrobu piva, jako jsou chmel a slad. Meziročně tak podniku stoupnou náklady o několik set milionů korun. Budvar zdraží pivo ve všech obalech – lahvové, sudové i v plechovkách. Zdražení piva na české trhu následuje po zdražení toho exportovaného, kde Budvar zdražoval dle trhu o 5 až 7 %.
Dobrá zpráva pro veřejné finance? Státu vzrostly příjmy na daních
Příjmy českého státu na daních za první tři kvartály letošního roku vzrostly meziročně o 15,4 %. Na daních bylo vybráno 870,3 miliardy korun, což je o 116,5 miliardy víc než za stejné období loňského roku. Daňové příjmy rostly ve všech oblastech s výjimkou silniční daně, protože od té vláda část poplatníků osvobodila v reakci na velký růst cen paliv po ruské invazi na Ukrajinu. Nejrychleji rostl výnos daně z přidané hodnoty. Meziročně se zvýšil o 18,5 % na 383,5 miliardy korun.
Komerční banka uvažuje o vyplacení mimořádné dividendy, kterou by mohli akcionáři bankovního domu obdržet ještě před Vánoci. Představenstvo Komerční banky navrhne valné hromadě k rozdělení akcionářům deset a půl miliardy korun z nerozděleného zisku let 2019 až 2020. To představuje zisk 55,50 Kč na akcii před zdaněním, tedy devítiprocentní hrubý dividendový výnos. Přičteme-li mimořádnou dividendu k běžné odhadované dividendě ze zisku za rok 2022 ve výši 58 Kč na akcii, inkasovali by akcionáři Komerční banky dividendový výnos téměř 20 % (před zdaněním).
Průměrná cena hypoték začíná mírně klesat
Průměrná hypotéka byla koncem září nabízena s úrokovou sazbou 6,20 %. Jedná se tak o pokles o 0,03 procentního bodu. Šlo přitom o druhý pokles v řadě po dlouhotrvajícím období nárůstu sazeb, který započal v květnu 2021, jak vyplývá z dat portálu Hypoindex. Některé banky v rámci podzimních kampaní snížily hypoteční sazby, a tak i Hypoindex zaznamenal drobný pokles. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 4,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 30 let a průměrné úrokové sazbě 6,20 procenta tak nyní činí 27 561 Kč.
Problémy s drahými hypotékami rozhodně nemusí řešit nejbohatší Češi, neboť majetek stovky těch nejbohatších vzrostl za poslední rok o půl bilionu korun. Jejich celkové jmění tak v letošním roce poprvé překročilo hranici dvou bilionů korun. Jak jsme informovali v minulém týdnu, v čele žebříčku je nyní vdova po zesnulém Petru Kellnerovi, Renáta Kellnerová.
Starší byty začaly zlevňovat, oproti loňsku jsou však stále dražší
Mírné zlevňování starších bytů začalo mezi dubnem a červnem letošního roku. Ve třetím čtvrtletí nejvíce klesly ceny v Ostravě, kde se proti druhému čtvrtletí snížily o pět procent. V Brně a v Českých Budějovicích klesly o čtyři procenta. Stagnaci cen zaznamenala Olomouc. Nejdražší jsou nemovitosti tradičně v Praze, kde stojí metr čtvereční u starších bytů přibližně 125 000 Kč. V Brně se ceny starších nemovitostí pohybují lehce pod 100 000 Kč za metr čtvereční. Nejlevněji z krajských měst pořídíte bydlení v Ústí nad Labem (39.657 Kč/m2) a Ostravě (45.963 Kč/m2).
Vláda schválila mimořádné zdanění zisků energetiků, rafinerií, dolů a banka. Český průmysl nadále trpí pod tíhou zdražování energií
Ministr financí Zbyněk Stanjura ve čtvrtek na tiskové konferenci ohlásil, že se zastropování cen energií zaplatí z mimořádných daní, které se uvalí na energetiky, doly, petrochemii a banky sazbou 60 procent, která začne platit od příštího roku. Dani budou podléhat zisky, které překročí o více než 20 procent průměr zisků za roky 2018 až 2021. Zdanění mimořádných zisků největších bank je však podle České bankovní asociace zásadně neefektivní a nesystémové řešení.
Značné náklady plynoucí z rychle narůstajících nákladů na energie stále drtí český průmysl. Česká ekonomika je jedna z nejprůmyslovějších zemí EU a tak se rostoucí ceny energií v tuzemsku projevují více než kdekoliv jinde. Jak řekl v rozhovoru pro Echo24 šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, do konce roku skončí fixované ceny plynu i elektřiny dvěma třetinám českých firem a pokud se do té doby nenajde celoevropské systémové řešení a ceny na trhu se nesrazí, velké podniky to nepřežijí.