0Kč

Žádné produkty v košíku.

Rozvoj elektromobility v České republice drží ČLFA, letos by se s dotacemi měl připojit i stát

Statistiky hovoří neúprosně. Zatímco podíl elektromobilů v rámci celé Evropské unie byl na konci prvního čtvrtletí letošního roku 1,14 %, v České republice to bylo pouze 0,21 % (tedy jen necelá pětině EU průměru). Domácí statistiky přitom zachraňuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), kde podíl elektromobilů na financování osobních vozů byl prakticky shodný s průměrem v EU – 1,1 %. Stát plánuje do rozvoje elektromobility výrazně zasáhnout.

V přípravě elektromobility je ČR na 21. místě z 22 sledovaných zemí v Evropě, náklady na parkovací místo z důvodu budování infrastruktury pro elekromobily v nově stavěných residenčních projektech vzrostou o 600 tisíc Kč, v ČR je jen 0,7 % nabíjecích stanic v rámci celé Evropské unie. To jsou jen některé z informací, které zazněly na Konferenci čisté mobility pořádané v květnu Ministerstvem životního prostředí. Že Česko v rámci Evropy v elektromobilitě zaostává, je realita. Podstatné je, a jasně to na konferenci zaznělo, že stát chce tuto situaci změnit.

Podpora na evropské úrovni

„Ministerstvo životního prostředí bylo velmi aktivní na evropské úrovni při vyjednávání balíčku podpor pro rozvoj čisté mobility v rámci českého předsednictví. Ten podle mého názoru výrazně nastartuje potřebné změny i v dalších resortech. Vláda rovněž připravuje změnu zákona o obchodování s emisními povolenkami a jednoznačně chce jít cestou podpory ekologických investic. Z pohledu podnikatelských subjektů je klíčovým úkolem v tomto směru příprava plánu čisté mobility od Ministerstva průmyslu a obchodu, který by měl být schválen do konce letošního roku,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně České leasingové a finanční asociace s tím, že v legislativním procesu je návrh na prodloužení mimořádných odpisů u bezemisních vozidel pro dalších pět let.

V prvním čtvrtletí bylo prodáno v ČR podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) celkem 1352 nových elektromobilů (osobní i užitkové), z toho 371 (27,4 %) financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA). K poslednímu březnu 2023 evidovaly členské společnosti ČLFA ve svých portfoliích celkem 2609 automobilů na elektrický pohon.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků