Vývoj posledních let naznačuje, že Česká republika má nakročeno patřit do první pětky evropských kosmických velmocí. Svůj podíl na tom má i S.A.B. Aerospace s.r.o., česká firma se sídlem v Technologickém parku Brno, která se věnuje vývoji, testování i montáži konstrukcí pro vesmírný průmysl.
O její současné činnosti a plánech, které nemalou měrou ovlivní pozici České republiky v oblasti vesmírných technologií, hovoří výkonný ředitel společnosti Lanfranco Zucconi, a technický ředitel José Luis Leofanti.
Je největší z osmi firem sídlících v Brně a okolí, které jsou zapojeny do mezinárodních týmů objevujících vesmír. Svoji činnost v Brně firma zahájila v roce 2014 v důsledku transferu technologií z italské mateřské společnosti S.A.B. a sehrála primární roli v programu VEGA se zodpovědností za vývoj modulárního dávkovače pro projekt VEGA SSMS (VEGA Small Spacecraft Mission Service), který vypouští na různé oběžné dráhy více satelitů během pouhého jednoho letu rakety. Vůbec poprvé se tak díky firmě S.A.B. Aerospace na vesmírné raketě objevila česká vlajka. „S.A.B. Aerospace je součástí mezinárodní skupiny firem z různých zemí, které se věnují problematice vesmírných technologií. Skupina zaměstnává přední odborníky s dlouholetými zkušenostmi z tohoto oboru a tyto znalosti a zkušenosti jsme přinesli do České republiky,“ vysvětluje Lanfranco Zucconi.
Brněnská firma v současné době zaměstnává 38 pracovníků, z nichž většina jsou vysoce kvalifikovaní inženýři a vývojoví pracovníci, kteří prošli rozsáhlým školením v rámci významných projektů v různých zemích světa.
Kvalifikovaná odborná síla s širokými mezinárodními zkušenostmi je také jedním z důvodů, proč se firmě S.A.B. Aerospace, relativně malému hráči ve vesmírném oboru, daří prokazovat, že je kapacitně i odborně schopna plně uspokojit zákaznické požadavky.
Významné projekty
Je všeobecně známo, že jedním z projektů, na kterých S.A.B. v současné době pracuje, jsou superodolné kontejnery pro transport kamer určených pro vědeckou misi PLATO, jejímž úkolem je objevování a výzkum planet mimo sluneční soustavu, tzv. exoplanet. Brněnská společnost také získala zakázku na konstrukci servisního modulu satelitu vesmírného programu PLATO. Na přípravě mise se podílí s Astronomickým Ústavem Akademie věd ČR a dalšími českými firmami. Projekt je mimořádně náročný, protože satelit bude aktivní ve vesmíru alespoň osm let bez možnosti dalších zásahů a oprav.
Servisní modul obsahuje pohon, navigaci, regulační systémy, solární panely, baterie a mnoho dalších komponent. Všechny tyto systémy drží při životě nejdůležitější část satelitu – 26 kamer, které budou sledovat hvězdy a monitorovat pravidelné poklesy jejich jasnosti způsobené obíhajícími exoplanetami.
„Projekt PLATO je pouze jedním ze tří velkých projektů, na kterých v současné době pracujeme,“ připomíná José Luis Leofanti. „Účastníme se rovněž práce na satelitu, který bude součástí konstelace Copernicus pro pozorování Země, a projektu vývoje elektronických částí pro diagnostiku v rámci Evropského launcheru, který bude umístěn příští rok.“
Odborníci S.A.B. Aerospace spolu s vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského rovněž pracují na dlouhodobějších projektech, včetně projektu SLAVIA, jehož cílem je ověřit nové metody průzkumu vesmírných zdrojů v okolí naší planety, nebo projektu Biomission 2019 – experimentů Mezinárodní vesmírné stanice zaměřených na biologický výzkum, jejichž výsledky budou uplatnitelné například v medicíně a dalších oborech.
Silná česká pozice
„Usilujeme o to, stát se českým kosmickým systémovým integrátorem. V tom spočívá naše hlavní úloha,“ říká Lanfranco Zucconi a zdůrazňuje, že cílem je vytvořit společnost, která by byla schopna řídit celé projekty, nejen dílčí části s malou přidanou hodnotou. To zvýší návratnost investic, které ČR odvádí Evropské kosmické agentuře (ESA).
„Chceme vytvořit síť českých firem a společně dodat zákazníkovi kompletní systém, kompletní funkční satelit, nejen jeho dílce. A s takovým produktem oslovit i komerční trh v celosvětovém měřítku. To je náš hlavní cíl pro příštích pět let.“
V tomto duchu se S.A.B. podílí na strategickém projektu SLAVIA. S.A.B. Aerospace byla vybrána jako hlavní dodavatel projektu a společně s dalšími českými firmami a vědeckými ústavy usiluje o vybudování kapacity v tomto regionu s cílem podpořit vesmírný trh v rámci Evropy i za jejími hranicemi.
„Naším dalším strategickým projektem je projekt Evropské kosmické agentury zaměřený na opravu nebo odstranění poškozených satelitů na orbitách. Tato mise, která je jednou z prvních svého druhu na světě a na které se jako jedna z osmi zemí podílí i Česká republika, je plánována na rok 2025. Společnost S.A.B. Aerospace je vedoucím tohoto projektu za Českou republiku,“ doplňuje José Luis Leofanti.
Vůdčí subjekt
Během osmi let své působnosti v Brně se společnost značně rozrostla jak z hlediska své působnosti, tak i z hlediska počtu zaměstnanců, a ve stejném tempu růstu hodlá pokračovat i v budoucnu.
„V letošním roce plánujeme zdvojnásobit obrat na výši 10 milionů EUR. Do pěti let chceme tuto částku dále navýšit na 50 milionů EUR a počet pracovníků zvýšit ze 40 na 100,“ uvádí Lanfranco Zucconi a dodává, že firma si je vědoma i své společenské úlohy.
„Aktivně se podílíme na výchově nových vesmírných inženýrů příští generace – podpora vzdělání a přenos vědomostí a zkušeností je totiž také jedním z úkolů našeho působení v České republice. Rovněž chceme podpořit zvyšování počtu žen v tomto oboru. Počet žen v technických oborech v západní Evropě v posledních letech výrazně vzrostl, a takový vývoj chceme podpořit i zde,“ říká.
Firma úzce spolupracuje s Vysokým učením technickým (VUT), které nedávno dokonce otevřelo nový magisterský obor vesmírné aplikace. Technický ředitel Leofanti připomíná, že právě špičková pracovní síla je jedním z aspektů, které firmě umožňují plně využít výhody relativně malé firmy.
„Při zahajování nových iniciativ nečekáme na rozhodnutí hlavních aktérů, jako je to v případě velkých komerčních firem. Příkladem je náš projekt multiple launcher malých satelitů spuštěný před třemi lety, který zaznamenal mimořádný úspěch, a díky kterému Česká republika vstoupila do evropského vesmírného průmyslu.“
„Projekt nebyl výsledkem podnětu ze strany ESA či vlády, ale naší vlastní iniciativou, kterou obě instituce podpořily. Udržet si tuto vůdčí pozici při prosazování nových projektů je naším strategickým cílem i do budoucnosti,“ uzavírá Lanfranco Zucconi.