0.00Kč

Žádné produkty v košíku.

Zpracování odpadní vody průmyslovou odparkou

Nejčtenější

Průmyslová odparka: Pro leckoho tajná šifra. O tom, co to vlastně je, si s redakcí Světa průmyslu povídal jednatel pražské společnosti Kulstof, s.r.o., pan Petr Zborník

Čím vším se firma Kulstof zabývá? 

Naše firma má tři hlavní pilíře: V první řadě dodávky a servis vakuových odparek, dále dodáváme chemické směsi pro úpravu kovů a chemické směsi pro odlakování. Celý náš sortiment se nějakým způsobem točí kolem čistění, ale primární jsou pro nás vakuové odparky. 

Kdo je vaším typickým zákazníkem? 

Typickými zákazníky jsou strojírenské podniky, práškové lakovny, galvanovny – všude tam, kde vznikají odpadní vody z výrobního procesu. Obvykle to jsou větší firmy, ale máme i řadu menších klientů s množstvím odpadních vod v řádu několika tun ročně. I tam je možné naše technologie použít. Cílem zákazníka obvykle bývá úspora nákladů na likvidaci odpadních vod, ale někdy má i jiný zájem. 

Pojďme se zaměřit na práci s průmyslovými odparkami. Mohl byste našim čtenářům tuto technologii trochu přiblížit? 

Tato technologie je založena na jednoduchém fyzikálním principu oddělení vody od ostatních složek směsi díky rozdílnému bodu varu. A to za podmínek sníženého tlaku ve varné nádobě, kdy se bod varu vody snižuje pod 100 °C a celý proces je tak mnohem hospodárnější. 

Průmyslová odpadní voda se v zařízení odpařuje a vzniká tak destilát. Všechny látky, které mají vyšší bod varu než voda, zůstávají v odpařovacím zbytku, tedy koncentrátu. Na výstupu obvykle získáte cca 95 % destilátu a jen cca 5 % původního objemu činí destilační zbytek, který vyvážíte k likvidaci (koncentrát, zahuštěný kal). Získaný destilát je demineralizovaná voda, která je vhodná pro opětovné využití v technologickém procesu. 

Jaké látky tímto procesem nejčastěji separujete? 

Jsou to hlavně těžké kovy, soli a další chemické látky a sloučeniny. Obvykle je záměrem zákazníka získat čistou vodu a snížit tak množství tekutých odpadů, ale máme i případy realizací, kdy cílem bylo naopak získat drahé zbytkové suroviny z odpadní vody (například kalící soli). 

Co je důvodem, proč si zákazníci volí právě Vás, Kulstof? 

Jsme menší, ale flexibilní firma, umíme reagovat rychle a navrhneme i netypické nebo značně komplexní řešení. Náš zákazník nehledá prodejce stroje, ale dodavatele technologie, která si bude rozumět s jeho již existujícími technologiemi. U nás má zákazník také jistotu, že se o jeho zařízení postaráme i v dalších letech, kdy už nebude v záruce. 

Jsou vůbec nějaké tekuté odpady, které nejsou vhodné pro zpracování vašimi technologiemi? 

Obecně všechny, které nejsou na vodní bázi, dále takové, které mají jen velmi malý obsah vody a také ty, které obsahují látky s nižším bodem varu než voda (ty pak spolu s párou přecházejí do destilátu). Dá se říci, že pokud odpadní voda obsahuje více než 15 % solí a podobných látek, odparka už nebývá rentabilní. Například z 30% kyseliny sírové už nejde z důvodu vysoké viskozity oddělit čistá voda. Vždycky si děláme předem testy, takže zákazník ví, jaký výstup může od odparky očekávat. 

Co se v loňském roce ve firmě nejvíce povedlo a jaké máte plány na letošek?

V loňském roce jsme zrealizovali poměrně dost zakázek na dodávky vakuových odparek a povedlo se nám i získat nové zákazníky. 

Vždycky máme radost, když zákazníkovi pomůžeme k tomu, aby mohl vyčištěnou vodu znovu používat v procesu. Je to takový náš malý přínos pro životní prostředí (kromě zákazníkovy peněženky, to především). Působíme nejen na českém trhu, ale i na Slovensku a v letošním roce budeme realizovat velkou zakázku recyklace odpadních vod z provozu odmašťování a fosfátování.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků