0Kč

Žádné produkty v košíku.

Čínskému mládí se do fabriky nechce. Co vám to připomíná? 

Průzkum společnosti CIIC Consulting ukázal, že více než 80 % čínských výrobců se letos potýká s nedostatkem pracovních sil v rozsahu stovek až tisíců pracovníků, což odpovídá 10 % až 30 % jejich pracovní síly. Čínské ministerstvo školství předpovídá, že do roku 2025 bude ve výrobě chybět téměř 30 milionů pracovníků, což je více než počet obyvatel Austrálie.

Čistě na papíře přitom není o pracovní sílu nouze: Zhruba 18% Číňanů ve věku 16-24 let je bez práce, nicméně do průmyslu se nehrnou. „Po nějaké době vám ta práce otupí mysl,“ řekl dvaatřicetiletý Zhu, který před několika lety opustil výrobní linky a nyní se živí prodejem mléčných výrobků a rozvážkou skútrů pro supermarket v Šen-čenu, technologickém centru jižní Číny. „Nemohl jsem vydržet to opakování.” Odmítání drsné práce v továrnách ze strany Zhu a dalších Číňanů ve věku 20 a 30 let přispívá k prohlubujícímu se nedostatku pracovních sil, který frustruje výrobce v Číně, jež vyrábí třetinu zboží spotřebovávaného na celém světě.

Šéfové továren tvrdí, že by vyráběli více a rychleji, kdyby jejich stárnoucí pracovní sílu nahradila mladší krev. Závratný hospodářský růst Číny v posledních letech zvýšil aspirace mladších generací, které nyní vidí průmyslový obor práce jako stále méně atraktivní. Nabídka vyšších mezd a lepších pracovních podmínek, které mladí Číňané chtějí, by však údajně znamenala riziko narušení konkurenční výhody čínských výrobků. Menší výrobci tvrdí, že velké investice do automatizačních technologií jsou buď nedostupné, nebo nerozumné, když rostoucí inflace a náklady na půjčky omezují poptávku na klíčových čínských exportních trzích.

Jak z toho ven? 

Tamní představitelé průmyslových podniků tvrdí, že mají tři hlavní možnosti, jak se vypořádat s přicházejícími problémy na trhu práce:

  • obětovat část marže ve prospěch zvýšení mezd
  • více investovat do automatizace, která sníží potřebu pracovní síly
  • přesunout část výroby do levnějších lokalit, jako je Indie, nebo Thajsko

Čínští politici kladou důraz na automatizaci a modernizaci průmyslu jako řešení stárnoucí pracovní síly. Na zemi s 1,4 miliardy obyvatel, která je na pokraji demografického poklesu, připadadla polovina instalací robotů v roce 2021, což je meziročně o 44 % více, uvedla Mezinárodní federace robotiky. Automatizace a digitalizace výroby však u starší generace pracovníků naráží na očekávatelné problémy. Starší pracovníci mají problém udržet krok s rychlejším zařízením nebo přečíst údaje na obrazovkách.

Podle ekonomů mohou tržní síly donutit mladé Číňany i výrobce omezit své aspirace. „Situace v oblasti nezaměstnanosti mladých lidí se možná bude muset ještě hodně zhoršit, než se tento nesoulad podaří napravit,“ řekl Zhiwu Chen, profesor financí na Hongkongské univerzitě.

Rozdílní a přitom stejní: Nejsou lidi

Jak je vidno, přes velké rozdíly v historickém vývoji, mentalitě i politické situaci, Čína se v jednom z klíčových problémů průmyslových oborů od Západu neliší. Zvyšující se prosperita čínské společnosti, která byla léty z velké části podmíněna levnou pracovní silou, může být ohrožena a čínský průmysl začíná čelit podobným problémům trhu práce, které zná většina ředitelů českých firem: „nejsou lidi”.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků